Ülke Hakkında

Hindistan Hakkında

Hindistan Hakkında

Nükleer güç sayılan ülkeler arasında yer alan Hindistan, son dönemde önemli bir bölgesel güç olarak dikkat çekiyor. Ekonomik büyümesini sürdüren Hindistan, son yıllarda özellikle bilişim alanında yetişmiş iş gücü potansiyeliyle tanınıyor.

1,3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık 2. ülkesi konumundaki Hindistan’ın 2028'de yaklaşık 1,4 milyarlık Çin'i geçmesi bekleniyor. Hindistan'da nüfusun en büyük etnik grubunu yüzde 72 ile Hint-Avrupa ailesinden gelenler oluşturuyor.

Yüzölçümü bakımından 3,2 milyon metrekare ile dünyanın 7. büyük ülkesi Hindistan'da bin 600'den fazla dil ve lehçe konuşuluyor. Hintçe ve İngilizce ülkede hakim dil olarak göze çarpıyor. 

Ülkenin uzun süre İngiliz sömürgesinde kalması, İngilizcenin hakim dillerden olmasının temel sebebi. Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hindistan, 17. yüzyıldan itibaren İngilizlerin doğrudan hakimiyetine girdi. 

Mahatma Gandi'nin 20. yüzyılın başında başlattığı bağımsızlık mücadelesi sonucu 1947'de Hindistan ve Pakistan doğdu. İki ülkenin Keşmir bölgesi için verdiği mücadele ise devam ediyor.

Asya'nın güneyinde yer alan Hindistan'ın komşuları arasında Pakistan'ın yanı sıra Çin, Bangladeş, Myanmar, Nepal ve Butan bulunuyor. Güneydeki deniz komşusu da Sri Lanka. Çöllerden sık ormanlara ve dağlara kadar çeşitli coğrafi özellikler gösteren Hindistan'ın kuzeyinde karasal, güneyinde tropik muson iklimi hakim.

Doğal ve biyolojik çeşitliliğiyle bilinen ülkenin önemli simgeleri arasında Tac Mahal, Ganj Nehri, renkli görüntülere sahne olan dini festivaller, sinema endüstrisi "Bollywood" ve yemek kültürü öne çıkıyor. 

Hindistan ayrıca nükleer teknoloji ve uzay teknolojilerine sahip az sayıdaki ülkeler arasında yer alıyor. Son yıllarda bilişim teknolojilerinde ilerleme kaydeden Hindistan, dünyaya bu alanda en çok ürün ve insan kaynağı sağlayan tedarikçi konumunda.