Ahmedabad india

Mardin – Ahmedabad Uçak Bileti

Mardin – Ahmedabad Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Ahmedabad ({અમદાવાદ Amdāvād, Hindi: अहमदाबाद), Hindistan’ın Gucerateyâletinde 5.570.585 (2011) nüfuslu şehir. Bombay’ın kuzeyindeSabarmati Nehri civarındadır. 1411 yılında Sultan Ahmed Şah tarafından kurulmuştur.

Ahmedabad, Hindistan’ın Gucerat eyaletinde bulunan 6 milyon nüfuslu ve Hindistan’ın dördüncü büyük şehri. Bu şehrin bu kadar önemli olmasında efsanevi lider Gandi’nin payı büyük, çünkü bu bölgede doğmuş ve bu bölgede savaşını vermiş. Ahmedabad’da alkol tamamen yasak, ne satılmasına izin var, ne içilmesine. Müzik, bar, pub tarzı şeyler yasak, hiç bir yerde alkol ve müzik yok ve cezası çok ağır.

Ahmedabad’da camiler, kiliseler, tapınaklar yan yana. Bir çok meşhur camiisi olduğu gibi, şehrin dış bölgelerinde inanılmaz tapınakları var. Halk Hindular, Müslümanlar ve Hiristiyanlar olarak bölünmüş durumda. Hindistan’ın diğer şehirlerini bilemeyeceğim ama burası fakir ve bakımsız, hani pis diyemiyorum ama çok bakımsız. Kaldığımız otel dört yıldızlık bir otel, otelin içindeyken bu fakirliği hissetmiyorsunuz ama otelin kapısından çıkar çıkmaz karşınızda yerlerde yatan insanlar, toz toprak içinde caddeler, her tarafta yürüyen ve trafiği hiç umursamayan inek, öküzler görüyorsunuz. Burada trafiğin ana unsurunu motorsikletler ve AUTO dedikleri ve genelde Uzak Doğu ülkelerinde kullanılan ( Bangkok’ta adı Tuktuk ) 3 tekerlikli motorsikletler kullanılıyor. Ahmedabadda insanlar kesinlikle trafik kurallarına uymuyor ne yazkı ki bu autolar ve motorlar için trafik diye bir şey söz konusu değil, her an her yere dönebilir, ters yola girebilirler. Ancak bu şekilde sizin ulaşımınız hiç aksamıyor. Arabası olanlar şanssız, onlar bu motorlar ile autolar arasında can çekişiyor, tavsiyem nereye gidecekseniz gidin ama Auto’ları tercih edin. Oldukça da ucuzlar, 10 Dolara 4 5 saat bütün şehri auto’lar ilee gezebilirsiniz. Hindistan’ın para birimi Rupi, 1 Dolar 45 Rup, yani Dolar ile giden için Hindistan oldukça ucuz bir yer. mesela bir Kola 25 Rupi, yani yarım dolar. Dediğim gibi autolar sizi 3 4 km yola götürüyorlar 50 – 100 rupi istiyorlar, yani vu Auto’lara rahatlıkla binebilirsiniz. Çokta komik olan bir meter’ları var, motorsikletin tekerleğine bağladıkları bir sayaç ile kim ölçüyorlar ve bir listeleri var, o listeye bakıp kaç kilometre, kaç rupi ederi hesaplıyorlar ama geneli pazarlık yapıyor. Ancak o kadar ucuzlar ki, yani 60 diyor siz 40 verince anlaşıyorsunuz, yani 1 Dolar çevresinde dönüyor bu pazarlıklar.

Beni burada en çok şaşırtan şeylerden birisi KRİKET oldu, hani kriketin nesini merak ettiniz diyebilirsiniz, kriket değil aslında kriket oynayan çocuklar. Burada üstü başı yırtık, yalınayak çocukların hepsi tozlu topraklı arsalarda kriket oynuyor. Hiç futbol oynayan çocuk görmedim, zaten yokmuş. Ana nedeni de Hindistan’ın krikettee DÜnya Şampiyonlukları olması, yani hayatında ilk kez Futbola hiç ilgi duyulmayan bir ülke gördüm. Bu arada kriket oynarken kullandıkları aletleri görseniz, tahtalardan yapılmış sopalar, lastiklerden yapılmış toplar ama hepsi son derece ciddi kriket oyuncuları. Toplu ulaşım için otobüsleri var, ama otobüsler gerçekten çok bakımsız, bir çoğunda cam yok, her tarafı kırık dökük, kaportaları pas içinde ama canavar gibi çalışıyorlar. Daha modern ve güzel otobüsleri var, onlar da bizim metrobüs gibi özel arterlerde çalışıyor, otobüsler genelde 5 ruble 10 ruble gibi. Bunun dışında ana trafik ve ulaşım Motorlar ile yapılıyor, herkeste motor var, yediden yetmişe diyeceğim her yaştan kadın-erkek motor kullanıyor. Etrafınızda çok komik motor kullanıcıları olduğunu görebiliyorsunuz, bazen her tarafı kapalı, gözlerinde güneş gözlüğü ile yanınızdan geçiyorlar, şaşırıyorsunuz. Hava genelde çok sıcak, ben Mart ortası gittim, hava 35 derece civarındaydı. İnsanların kıyafetleri genelde kendilerine özgü ama gençler aynı Avrupalılar gibi giyiniyor, sadece burada ayakkabı olayı pek yok, herkes terlikli, bir çok kişi de yalın ayak dolaşıyor. Alışveriş merkezleri çok fazla yoki benim görebildiğim 4 5 tane var, onlar da öyle büyük değil. AVM’ler dışarıdaki firmalara göre daha pahalı, o yüzden pek alışveriş edeni de görmedim. Ancak dışarıdaki dükkanları da açıkçası gözünüz yemiyor, o kadar bakımsız gözüküyorlar ki, bir şeyi alıp almamakta tereddüt ediyorsunuz. Burada en çok ziyaret edilen yer Gandi’nin de yaşadığı ve şimdi müze olarak ziyaret edilen Gandi’nin müzesi. Oldukça kalabalık oluyor, özelikle çocuklara burada ders ve Gandi felsefesi aktarılıyor. Gandi’nin ne kadar mütevazi yaşadığı, ne için savaştığı, felsefesi falan resim ve fotoğraflar ile aktarılmış. Gerçekten etkileyici bir müze yapmışlar, bunun yanında yine tapınaklar, camiler var. Gandi’nin müzesi mutlaka ziyaret edilmeli, daha sonra taştan tapınakları var  Dada Hari Vav, inanılmaz bir yer, biraz şehrin dışında ama mutlaka gidin derim, Indroda National Park Ahmedabad’a biraz uzak ama çok güzel bir park, gidilebilir, en ünlü camilerinden şehrin içinde olan Sidi Sayeed Masjid camisi güzel, tapınak olarak Huthessing Jain temple çok güzel. daha bir çok güzel yer var, Facebook’ta fotoğraflarını koydum. Öyle bir turist ofisi falan yok, ben otelden aldığım bir harita ile gezdim ama o haritada yan yana gözüken yerler aslında kilometrelerle ifade ediliyor. O yüzden buradan hazırlıklı gitmenizde fayda var.

İlginizi Çekecek Diğer Yazı Başlıkları:

 1. Hindistan, Batı Bengal Eyaleti Hint yarımadasının kuzeyinde, Belgal körfezindedir. Büyük bir nüfus oranına sahiptir…
 2. Hindistan, Maharashta eyaleti Ülkenin üçüncü büyük eyaletidir. Umman denizinin batı kıyısındadır. Ülkenin sanayi…
 3. Hindistan, Chhattisgarh eyaleti, Raipur, Bastar Orta Hindistan bölgesindedir. Burası, 1 Kasım 2000 tarihinde, ayrı bir…
 4. Hindistan, Andra Pradesh eyaleti, Visakhapotnam, Vijayawada Ülkenin güneydoğu bölgesindedir. Adını: burada yaşayan ve kendilerine özgü “Telugu”…
 5. Hindistan, Assam Eyaleti, Guwahati Eyalet, ülkenin kuzeydoğusundadır ve ülkenin en kültürel ve coğrafi yönden…

Mumbai veya Türkçede bilinen adıyla Bombay, Hindistan’ın Maharaştra eyâletinin başkenti, Hindistan’ın en büyük ve Dünya’nın 3. büyük şehridir.Nüfusu 13 milyon civarındadır. Şehir, Salsette adası üzerine kurulmuştur. Şehrin metropol bölgesinde 20 milyon insan yaşar ve bu, dünya’nın en kalabalık üçüncü yerleşim yerini oluşturur. Şehrin derin bir doğal limanı vardır.Şehir, Hindistan’ın ticaret, finans, ve kültür başkentidir. Bollywood olarak bilinen Hint Sinema endüstrisi burada yer almaktadır. Bu sebeplerden dolayı şehir Hindistan’ın diğer bölümlerinden yoğun bir göç almaktadır ve içinde birçok farklı dili ve kültürü barındırır.

Hindistan kendine özgü yaşam tarzıyla her zaman merak uyandıran Bombay.
Hindistan kendine özgü yaşam tarzıyla her zaman merak uyandıran, 1 milyar 250 milyonluk nüfusuyla da dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, ancak ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel başkenti ise Bombay.Hindistan’ın batı sahilinde yer alan Bombay, “Mükemmel Kara” anlamına gelen 96 milyon nüfuslu Maharastra eyaletinin de başkenti. Bombay’da ise 20 milyon insan yaşıyor. Marathi dilinin ana dil olduğu Bombay’de 18 farklı lehçe konuşuluyor. Ancak yerel diller de dahil olmak üzere 600 civarında dil var. Bu da Bombay’in renkli yapısını ortaya koyuyor.Yıl boyunca sıcak ve nemli olan Bombay’ı ziyaret etmek için en iyi zaman Eylül-Nisan arası. Hindistan’ın dünyaya açılan ana kapısı durumunda olan Bombay, eskiden 7 adadan oluşuyormuş. Ancak bugün adaların arası doldurulmuş ve 600 kilometrekarelik tek bir kara parçası halini almış.

Bombay’da gözümüze çarpan ilk şey trafik ve yoksulluk oldu. Bombay gözle görülür biçimde kuzey ve güney olarak ikiye bölünmüş durumda. Yani bir tarafta eski Bombay, diğer tarafta ise modern Bombay var. Eski Bombay’da inanılmaz bir yoksulluk göze çarpıyor. Sokaklar çok sayıda evsiz insanla dolu.

Bombay’ın en turistik bölgelerinden olan Colaba ve Fort da benzer tezat görüntülerle karşılaşıyoruz. Bir tarafta dünyaca ünlü lüks mağazalar, diğer yanda dilenen ve sokaklarda yaşayan insanlar. Bu görüntü adım başı karşımıza çıkıyor.Trafik, İstanbul’da olduğu gibi şehrin en büyük problemlerinden biri. Önceliğin kendinde olduğunu düşünen, kurallara uymayan otomobil sürücüleri 10 dakikalık yolun 30 dakika sürmesine neden oluyor. Ancak iki katlı kırmızı otobüsler, rengarenk resimlerle bezeli kamyonlar, siyah renkli küçük taksiler, caddeleri adeta karnaval yerine çeviriyor. Caddede bu ilginç görüntülerle zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor. Bombay’da yedi bin taksi var. Küçük taksilerle yolculuk oldukça eğlenceli. Trafikte yol boş olsa da herkes korna çalıyor. Zaten arabaların arkasında da “Horn me please” yani “lütfen kornayla uyarın” yazısı yer alıyor. Taksilerde taksimetre yok sıkı bir pazarlıkla istediğiniz yere yarı fiyatına gitmeniz mümkün. Taksilerin yanı sıra her gün 3 bin otobüs, 100 bin adet de 3 tekerlekli yolcu taşıyan motorsiklet trafiğe çıkıyor. Otobüs duraklarında kantine dönüştürülmüş otobüsler, durak durak dolaşarak yolculara hizmet veriyor.

Biz de halkın arasına karışıp banliyö treniyle seyahat ediyoruz. Mahalaxni istasyonundan trene biniyoruz. Vagonlar oldukça kalabalık, pencerelerde cam yok, klima yerine ise vagonlardaki çok sayıdaki vantilatör yolcuları serinletmeye çalışıyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun ardından Victoria Terminus olarak bilinen Chhatrapati Shivaji Garı’na varıyoruz. Bize İstanbul’daki sirkeci ve Haydarpaşa’yı anımsatan bu gardan günde 500 bin yolcu geçiyor. Vitraylarla süslü garın yapımına 1887 yılında başlanmış ve yapımı 10 yıl sürmüş. Victoria Terminus bugün dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.

Gar turumuzun ardından rehberimiz Roopa Dave bizi çok ilginç bir yere götürüyor. Dhobighat da yer alan bu açık hava çamaşırhanesi ve iplere asılı rengarenk çamaşırlar ilginç bir görüntü oluşturuyor. 800 işçi her gün burada yer alan yüzlerce küçük havuzda, kentteki hastanelerin, dispanserlerin, otellerin, rezidansların çamaşırlarını yıkıyor. Bir pantolonun yıkanma bedeli 10 rupi yani 30 kuruş.

Yollarda yürürken hemen hemen her köşede şekerkamışının suyunu çıkaran ilginç makinelerden görüyoruz. Şeker kamışı suyu, sıcakta vücuda canlılık ve enerji veriyor. Hindistan’ın lezzetleri bizim damak tadımıza pek uymasa da rehberimizin tavsiyesine uyup meyve suyunun tadına bakıp, Oval Meydan’a geçiyoruz. Oval Meydan kriket oynayanların mekanı olmuş. Kriket burada en popüler oyun olsa da Hindistan’ın ulusal oyunu hokey. Parkın hemen karşısında ise Rajabai saat kulesi yükseliyor. 19. yüzyıl fener kulelerini anımsatan 79 metre yüksekliğindeki bu muhteşem yapı, 19. yy gotik mimarisiyle inşa edilmiş.

Şehir turumuza devam ediyoruz. Malabar tepesine giderken yolumuzun üzerine Jain Temple çıkıyor. Dışı beyazlarla boyalı bu mabedin içi, 24 azizin portreleriyle süslü. İçeride ayakkabıyla dolaşmak yasak olduğundan bahçeye girince ayakkabılarımızı çıkartıyoruz. Bizi derin bir hoşgörüyle kabul edip çekim yapmamıza izin veriyorlar. Ayinden sonra bahçenin arka tarafında mutfakta hazırlanan yemekler yeniliyor.Bombay’a gelmişken ulusal kahraman Mahatma Gandhi’nin yaşadığı evi görmeden dönmek istemiyoruz. Gandi’nin bugün müze olarak kullanılan 3 katlı evi restorasyon görüyor. Müzenin ikinci katı, Gandhi’nin hayatının tasavvur edildiği küçük heykelciklerle donatılmış.  3. katta ise Gandhi’nin kullandığı orijinal eşyalar yer alıyor.Bombay’da görülmesi gereken bir diğer yer Gateway of India. Buradaki Triumphai Kemeri, sahil kenarında tüm haşmetiyle yükseliyor. Kemer 1911 yılında Kral 5. George ve Kraliçe Mary’nin bu ülkeyi ziyareti anısına yapılmış. 26 metre yüksekliğindeki bu yapı aynı zamanda Bombay’ın da simgesi durumunda.

Oldukça sıcak olan Bombay akşamları biraz serinliyor. Özellikle Chowpatty sahili geceleri birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. Chowpatty, dönme dolapları, atlı karıncaları, satıcıları ve büfeleriyle adeta panayır yerine dönüyor. Yüzlerce aile kumların üzerine oturup yemek yiyip sohbet ederken, çocuklar oyunun tadını çıkarıyor.

Ertesi gün Gate of India’dan kalkan bir tekneye binerek bir saat yolculuk sonrası Hinduların üç büyük tanrısından biri olan Shiva heykelinin bulunduğu Fil Adası’na ulaşıyoruz. Teknelerin yanaştığı yerden 500 metrelik yolu yürüyerek Fil Mağaraları’na geliyoruz. Mağara girişinde başlarının üzerinde sembolik kaplar taşıyan kadınlar karşılıyor bizi. Yerel giysili kadınlar cüzi bir ücretle kendileriyle hatıra fotoğrafı çektirmemiz için bizi ikna etmeye çalışıyor… Hindular’ın 3 büyük tanrısından biri olan Shiva’nın heykellerinin bulunduğu 6 mağaranın yer aldığı tepeye yaklaşık 200 basamak tırmanarak ulaşıyoruz.Bu çok renkli şehirde zaman su gibi akıp geçiyor. Bombay gezimiz de göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor…

 

 

 

Mardin – Ahmedabad Uçak Bileti için bizi arayın.

 

 

 

 

Ahmedabad,Hindistan
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

 

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • UÇUŞLARIMIZ

  • Ahmedabad (298)
  • Amritsar (298)
  • Mumbai (313)
  • Goa (333)
  • Haydarabad (376)
  • Öne Çıkanlar (627)
  • Gezi Notları (629)
  • Yeni Delhi (632)
  • Promosyonlar (633)
  • Ucuz Bilet (1262)
 • Bölgeler